tlo

Wszystko wzięło swój początek w 2003 roku, kiedy to zainaugurowaliśmy pierwszą edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Kabaretowego TRYBUNAŁY KABARETOWE. Byliśmy bardzo dumni i wiedzieliśmy, czego chcemy. Zależało nam na stworzeniu pierwszej w Polsce Konstytucji Kabaretowej. I tak oto, przed piętnaście lat, dokonywaliśmy uroczystych wpisów do powstającej w piotrkowskim grodzie ustawy zasadniczej. Udało się! Ogłosiliśmy ją oficjalnie w 2017 roku (w rok 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego), a w jej przygotowaniu, na przestrzeni lat, pomagali m.in. Zenon Laskowik, Krzysztof Jaślar, Jacak Fedorowicz, Maria Czubaszek, Joanna Kołaczkowska, Agnieszka Kozłowska i wielu innych. Jak było? Czytajcie…

Konstytucję czas ogłosić

Konstytucja Kabaretowa, którą z dumną radością ogłaszamy w Piotrkowie Trybunalskim Anno Domini 2017. jest nie tylko wielce przydatnym i dowcipnym zapisem praw, obowiązków i dobrych obyczajów artystów kabaretowych oraz kabaretowej publiczności, ale także aktem upamiętniającym dwa tegoroczne jubileusze: ten wielki, historyczny, czyli 800-lecie Piotrkowa oraz mały, kabaretowy, czyli 15-lecie Festiwalu Uśmiechu, zwanego dawniej
i wciąż jeszcze Trybunałami Kabaretowymi, chociaż formuła tego festiwalu ewoluowała
w kolejnych latach, poszerzając ofertę artystyczną o inne, pokrewne kabaretowi sztuki piękne. Niezmienna pozostała idea główna festiwalu – wypracowanie, zapisanie
i uchwalenie pierwszej w Polsce Konstytucji Kabaretowej. Inspiracją dla tej idei były historyczne fakty z dziejów Piotrkowa, który w XV i XVI wieku był drugą polityczną stolicą królestwa: tutaj w 1493 r. narodził się polski parlamentaryzm i demokracja, tutaj odbywały się obrady sejmowe i sesje Trybunału Koronnego (1578 – 1793), pierwszego w Europie Najwyższego Sądu dawnej Rzeczypospolitej Pomysłodawcy, twórcy i organizatorzy festiwalu wywodzą się z kabaretu Nie My oraz Stowarzyszenia Busola. Do pionierskiej czwórki: Magdy Kociołek (obecnie Gumulec), Michała Pałubskiego, Bartka Gumulca i Elżbiety Łągwy-Szelągowskiej od 2003 roku dołączali kolejni entuzjaści, instytucje, sponsorzy, wolontariusze i coraz szersza publiczność – aż trudno byłoby sobie dziś wyobrazić Piotrków bez tego ważnego corocznego wydarzenia kulturalnego o wymiarze ogólnopolskim.

Do kabaretowej rywalizacji przez 15 lat stanęły kabarety: Limo, Fraszka, Słuchajcie (obecnie Zachodni) Puk, Paranienormalni, Chyba, Mimika, Świerszczychrząszcz, Róbmy swoje, Weźrzesz, Snobów, Czesuaf i inni. W jury Trybunałów zasiadali: Joanna Kołaczkowska, Maria Czubaszek, Krzysztof Jaślar (najczęściej) a także Rafał Kmita, Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus, Wojtek Kamiński, Agnieszka Litwin i Elżbieta Adamiak. Stale rosnącą rangę Festiwalu wzmacniały także przyjmujące zaproszenia Gwiazdy, a wśród nich: Grupa MoCarta, Ireneusz Krosny, Grupa Rafała Kmity, kabaret Hrabi, Grzegorz Halama, Krzysztof Daukszewicz, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Kabaret Moralnego Niepokoju, Jacek Fedorowicz, Jerzy Kryszak, Zenon Laskowik, Ani Mru-Mru, Neonówka, Tomasz Jachimek, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus i wielu innych artystów nie tylko kabaretowych, bo impreza wciąż się rozwija - przyjeżdżają sławni aktorzy teatralni, na przykład Krystyna Janda, przyjeżdżają muzycy i wokaliści, np. Voice Band, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Natalia Sikora, Marcin Januszkiewicz, Anna Dereszowska, Hanna Banaszak, Piotr Bałtroczyk, Kuba Badach.

Trybunały Uśmiechu będą trwać – aby rozwijać działalność kabaretową tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, czyli wszędzie. Trybunały Uśmiechu będą pilnować przestrzegania stworzonej tu Konstytucji, w myśl zasady sformułowanej przez Krzysztofa Jaślara: „Program kabaretowy powinien być śmieszny, ale nie musi być głupi” I tego się trzymajmy!

W 2019 roku wróciliśmy do korzeni. Zainaugurowaliśmy PIOSENKI NIEUCZESANE FESTIWAL im SPANA – wydarzenie, w którym liczy się muzyka, słowo, interpretacja
i muzyczne przemyślenia. Pierwsza edycja udała się znakomicie i… nieoczekiwanie świat zwariował. Pandemia pokrzyżowała szyki wszystkim, dlatego i w naszym mieście 2020 był kulturowo ubogi. Na nowo kurtyna poszła w górę w 2021 roku. Znowu pełna sala, świetne koncerty i… wspomnienia. Wspomnienia konkursu, który na nowo chcemy reaktywujemy w tym roku – to taki prezent na 20-lecie festiwalu. A co! Do zobaczenia na Trybunałach Uśmiechu!